Süs Bitkileri
  :: Çalılar ve Otsu Bitkiler
  :: Çiçekler
  :: Dış Mekân Süs Bitkileri
  :: İç Mekân Süs Bitkileri
  :: Meyve Fidanları
  :: Sarmaşıklar
  :: Şekilli Fidanlar
  :: Yer Örtücüleri ve Hazır Çimler

        Bahçe Malzemeleri
  :: Bahçe Malzemeleri
  :: Çocuk Oyun Parkları
  :: Taşlar ve Kaplamalar
  :: Dekoratif Saksılar
        Facebook

 

   Cennet Bambusu  ( Nandina Domestica)  KATEGORİ : Çalılar ve Otsu Bitkiler
Cennet Bambusu
Ürün Kategori : Çalılar ve Otsu Bitkiler
Ürün Türkçe Adı : Cennet Bambusu
Ürün Latince Adı : Nandina Domestica
 Ürün Boyları
Cennet Bambusu  hakkında detaylı bilgi

Nandina Domestica, en bilinen adıyla CENNET BAMBUSU, her dem yeşil özellikle peyzajda sıkça kullanılan Barberry ailesinden bir bitkidir. Çepeçevre yapraklanan tür dallanmaz. En çok 2.5 metreye kadar boylanabilen türü , saksı içinde kolayca yetiştirip, bahçeniz de ,terasınız da uzak doğu köşesi yaratabilirsiniz.

Baharla birlikte beyaz çiçeklenen Cennet bambusu, inanılmaz bir görsel şölendir. Hem aşırı sıcaklara hemde soğuklara dayanabilen tür, mevsimle birlikte renk değiştirir. Yıl boyunca açık yeşilden, kızıla, abanoz siyahından pembeye kadar hem ısı hemde güneşle birlikte renk değiştirir.

Cennet bambusunun şekilli küçük yaprakları, şekillendirilebilen gövdesi, ve yıl içinde mevsimle birlikte renk değiştiren yaprak ve gövdesi, Bonsai sanatçılarının gözünden kaçmamış, alışıla gelmedik bir bitkinin Bonsai konusu olmasına yol açmıştır.

Hızlı büyüyen tür, 4-5 yıl içinde küçük bir saksı içinde , yaşayan bir ormanın , ya da bir koruluğun görüntüsünü yakalamanız için size olanak tanır.

Cennet Bambusu adının aksine bir bambu değildir. Tüm yıl boyunca gerek yaprakları gerek gövde rengini mevsime göre değiştiren, çiçeklenme döneminden sonra da kıpkırmızı meyveler veren bitki, Acer benzeri görüntüsüyle, Acer yetiştirmenin mümkün olmadığı sıcak bölgeler için iyi bir alternatiftir. Hem Yaz sıcaklarına hem de Kışa dayanıklılığı Türkiye genelinde kolayca yetiştirilebilir ender türlerden biri yapar Cennet Bambusunu.Anavatanı Çin ve Japonyadır.

Organik maddece zengin topraklarda hızla gelişir. Kumlu toprak sevmemesine rağmen toprağını geçirgen ister. Bilinen hiçbir zararlısı , böceği yoktur. İnanılmaz dayanıklıdır, ve çok kolay uyum sağlar. Ortalama 100 yıl yaşar. Doğrudan güneş altında yetiştirebileceğiniz gibi yarı gölge hatta gölge de dahi gelişim gösterebilir. Bitki kök saldıktan ve oturduktan sonra uzun süreler kuraklığa dayanabilir. Tohumdan ya da çelikleme yöntemi ile üretilebilir.

Don görmeyen illerde kışın çiçeklenen tür, don gören illerde bahar başında çiçeklenir.

Kaynak : Zengarden

Cennet Bambusu fidanının diğer resimleri ve uygulama alanları
 
   www.mavifidan.com Copyright © 2011