Süs Bitkileri
  :: Çalılar ve Otsu Bitkiler
  :: Çiçekler
  :: Dış Mekân Süs Bitkileri
  :: İç Mekân Süs Bitkileri
  :: Meyve Fidanları
  :: Sarmaşıklar
  :: Şekilli Fidanlar
  :: Yer Örtücüleri ve Hazır Çimler

        Bahçe Malzemeleri
  :: Bahçe Malzemeleri
  :: Çocuk Oyun Parkları
  :: Taşlar ve Kaplamalar
  :: Dekoratif Saksılar
        Facebook

 

   Buz Çiçeği  ( Aptenia Cordifolia)  KATEGORİ : Çiçekler
Buz Çiçeği
Ürün Kategori : Çiçekler
Ürün Türkçe Adı : Buz Çiçeği
Ürün Latince Adı : Aptenia Cordifolia
 Ürün Boyları
Buz Çiçeği  hakkında detaylı bilgi

Saksıda da yetiştirilen bu çiçekler Temmuz’da meydana çıkarlarsa da, çiçekler ancak güneşli zamanlarda gelişir. Asılmış olarak salon süslemesinde, güneye karşı güneşli bölmelerin ve kayalıklı bahçelerde havuzların kenarlarını süslemede kullanılır. Buz Çiçeği, tamamen Helyotrop Çiçeği gibi yetiştirilir. Gübreli topraklardan pek hoşlanır.

M. Roseum (Yeni adı Lanpranthus Ro-seus) pembe, M. Blandum (Lampranthus Blandis) pembe, M. Coccineum (Lanpranthus Coccineus) kırmızı, M. Aureum (Lanpranthus Aureus) portakal, M. Haworthii (Eropsia Haworthii) adlı türleri yarı dayanıklı, dekoratif birer saksı bitkisidirler.

Kışın dondan korunan camekânlarda, havadar ve güneşli kısımlarda, kuru bir ortamda çok iyi yetişirler. Topraklarına bol miktarda adi kum koymalıdır. Yazın bol olarak yapılan sulama, kışın azaltılarak toprak kuru tutulmalıdır.

Çiçeklenme mevsiminden sonra çelik alınarak kolay çoğaltılabilirler. Alınan çelikler, adi kum ile biraz nemli yaprak ve bitki çürüğü bulunan saksılara dikildiklerinde, çok çabuk köklenirler. 

Çok arsızdır, ve örtücüdür. Bol sulanırsa yaprakları büyük, susuz kalır veya az sulanırsa küçük yapraklı olur ama çevreye yayılmaya tam gaz devam eder.

Buz Çiçeği fidanının diğer resimleri ve uygulama alanları
 
   www.mavifidan.com Copyright © 2011