Süs Bitkileri
  :: Çalılar ve Otsu Bitkiler
  :: Çiçekler
  :: Dış Mekân Süs Bitkileri
  :: İç Mekân Süs Bitkileri
  :: Meyve Fidanları
  :: Sarmaşıklar
  :: Şekilli Fidanlar
  :: Yer Örtücüleri ve Hazır Çimler

        Bahçe Malzemeleri
  :: Bahçe Malzemeleri
  :: Çocuk Oyun Parkları
  :: Taşlar ve Kaplamalar
  :: Dekoratif Saksılar
        Facebook

 

  Gübre çeşitleri...


Yapay Gübreler 
Birkaç gruba ayrılırlar 

a) Azotlu Gübreler: Amonyum silikat (%20) Amonyum clorit (%24 N) Kalsiyum güherçilesi (%15.5N+%55 kireç) Azotlu gübreler suda çabuk eridiğinden etkilen de hızlı olur. 

b) Fosforlu Gübreler Toprağa iyi nüfuz ederek toprakta sabit kalır. Fosfat halindeki 
bu gübrelerin sonbahar, tas aylarında toprağa verilmesi gerekir. 

Süper fosfat (%20P)
Triple süper fosfat (%45P) 

Süper fosfat toprak reaksiyonunu asitleştirdiğinden fazla kireçli toprakların düzeltilmesinde, iyileştirilmesinde (nötralize edilmesinde) yararlı olur. Tripl süperfosfat ise normalin 2.5 katı daha yoğundur. 

c) Potasyumlu Gübreler: 

Potasyum tozu (%40K)
Potasyum sülfat (%50K)
Potasyum klorür (%60K)
Potasyum ve Magnezyum sülfat (%26K+%8Mg) 

Potaslı gübreler suda erir, bu sebepten de bitkilerce kolaylıkla emilir. Genç fidanlarla, iğne yapraklılar (ibreliler) klora duyarlı olduklarından Potasyum klorürlü gübreler kullanılmamalıdır. En iyisi Potasyum sülfatlardır. 

En mükemmel yapay gübreler KOMPOZE GÜBRELER'dir. Bu gübreler çeşitli firmaların piyasada satılan bileşikleri olup bunları prospektüslerine göre kullanmalıdır. Kompoze gübrelerin hepsi yapay olmayıp özellikle son zamanlarda ÇEVRE KİRLİLİĞİ yapmayan doğal gübrelerden kompoze gübreler de hazırlanmış ve piyasada bol miktarda bulunmaktadır, örneğin; Ascophyllum nodosum isimli bir deniz yosunundan elde edilen gübre, çeşitli büyüme düzenleyiciler, mikro ve makro elementler, vitaminler, proteinler içerir. (Piyasada Maxicrop isimli müstahzar damlama-sulama sisteminde, her sulamada 1 ton suya 50-100 gr. katılarak kullanılan bir preparattır.)

d) Kireçli gübreler: kalsium karbonat (%90-95Ca), sönmemiş kireç (%85Ca.), sönmüş kireç ve marn'dan ibaretttir. Ca O ağır topraklar için, CaCO3 ile mam ise hafif topraklar için iyidir. 

Kireç toprakta: 

1- Asitlerin etkisini azaltır (PHını düzenler).
2- Toprağın kabuk tutmasını engeller.
3- Toprağa kırıntılı bir bünye kazandırır.
4- Mikroorganizmanın etkisini kolaylaştırıp çabuklaştırır. 

  Faydalı Bilgiler
Gübre çeşitleri...
Gübre çeşitleri...
En mükemmel yapay gübreler KOMPOZE GÜBRELER'dir. Bu gübreler çeşitli firmaların piyasada satılan bileşikleri olup bunları prospektüslerine göre kullanmalıdır. Kompoze gübrelerin hepsi yapay olmayıp özellikle son zamanlarda ÇEVRE KİRLİLİĞİ yapmayan doğal gübrelerden kompoze gübreler de hazırlanmış ve piyasada bol
 
Çim nasıl ve ne zaman ekilir?
Çim nasıl ve ne zaman ekilir?
Ekim yapacağınız yeri 20 cm. derinliğinde belleyin. Taban gübresi olarak metrekareye 300 gr. organik gübre veya 20-30 gr. çim gübresini toprağa tırmık ile iyice karıştırın.
 
Dış Mekan Bitkileri hakkında Genel Bilgi
Dış Mekan Bitkileri hakkında Genel Bilgi
Bir bahçenin yeşil örtüsünü oluşturmaya yarayan bütün bitkiler, dış mekân bitkileri sayılır. Bahçenin canlı dekorunu oluşturan bu malzeme, bitki aleminin büyük ağaçları başta olmak üzere, ağaççıklar, çalılar, sarmaşıklar, tek yıllık, iki yıllık veya çok yıllık otsu bitkiler, yani kökü yerde sürekli kalabilen soğanlı, yumrulu veya rizomlu otsu bitkiler ile çim bitkileri ve su bitkilerinden oluşur.
 
Cennetkuşu Çiçeği (Strelitzia reginae) bitkisi
Cennetkuşu Çiçeği (Strelitzia reginae) bitkisi
Saksıda yetiştirildiğinde l m kadar boylanıp çevresine 60 cm kadar yayılabilir. Açık yeşil renkli, derimsi dokulu, uzun saplı ve kürek biçimli yaprakları 50 cm’ye kadar uzayabilir, Nisan-Mayıs aylarında açmaya başlayan çii renkli taç yaprakları ile kuş kafasını andıran güzel bir görüntü oluşturur,
 
Hassas mevsimlik çiçekler
Hassas mevsimlik çiçekler
Daha geç açan mevsimlik çiçekler ise tohumları mart ayında sıcak bir yerde ekilerek yetiştirilir. Erken çiçek almak için bu şarttır.
 
Torf Nedir?
Torf Nedir?
Resmi dilimizde Turba, halk dilimizde Torf ve Avrupa dilinde peat olarak adlandırılan Turba Torf;Bataklık ortamındaki; bitkilerin, kısmen hayvansal artıklarının, bataklık sazlık ve yer altı su düzeyinin üzerinde genellikle "Sphangnum" denilen yosunların yüzyıllarca su
 
   www.mavifidan.com Copyright © 2011